Kontakt: Pavel Jarčevský jarcoun@centrum.cz, tel.: 604 525 878


09.06.2013
Live koncert ze studia Radia Proglas 7.6.2013

Ze spánkového „bezvědomí“ mě probudilo zvonění mobilního telefonu. Kde to jsem? Ještě na školním výletě na Zvůli? Ne, z toho jsem už přece odjel. Ve škole? Kdepak, to by se mi sice líbilo, ale bohužel to není pravda:-)

Aha, stojím na dálničním parkovišti u Devíti křížů, kde jsem před půlhodinou na deset minut zastavil, abych zahnal přicházející mikrospánky způsobené únavou předchozích hektických dní. To Kuba s Nelou už mají starosti. Dojedu tedy už beze spánku do Brna a místo pozdravu poprosím o kávu. Dostanu ji téměř okamžitě spolu s výbornými zákusky z nedaleké cukrárny. To mě po pár minutách vzpamatuje, takže jsem brzy schopen začít zkoušet na večerní živý koncert spojený s povídáním na Radiu Proglas. Zkoušíme asi do půl páté, abychom již před půl šestou mohli vynášet své věci z aut do studia zmíněného rozhlasu.

Redaktor Milan Tesař a mistr zvuku Jarda Topinka jsou už na místě a pomáhají nám zorientovat se v neznámém prostředí. Máme teď více než hodinu na důkladné nazvučení. Je to důležité, protože náš koncert bude živě přenášen přímo „on air“. Pečlivě se proto snažíme objasnit každou otázku, problém, nejisté místečko, všechny pohyby, každé zašustění, ladění nástrojů… zkrátka odstranit předem všechny možné rušivé elementy koncertu. Třicet minut před začátkem jsme se zvukem hotovi a dolaďujeme s Milanem Tesařem obecné detaily rozhovorů mezi písničkami. Všechno se točí především kolem časových kalkulací, protože tradiční pořad  „Jak se vám líbí“ se musí vejít mezi pohádku a zprávy, tedy nesmí překročit délku 45 minut. Všechno je po chvíli podle mého názoru domluveno jasně a klidně. Je vidět, že Milan ovládá svoji práci naprosto dokonale. Za pět minut začínáme, takže ještě pochopitelná „minitlačenice“ na záchodech. Tak pozor, znělka, červené světlo „on air“ nad režisérským okénkem svítí, následuje představování, pozdravy a první písnička. Nerad hraju „Tramtárii“ jako první skladbu. Mám tam poměrně obtížné pasáže hrané pomocí prstýnků, na které už pomalu nejsem zvyklý. A tak málo, jedno jediné netrefení strunky o setinu milimetru stačí, abych vyrobil chybu! :-) To jsou ale destruktivní úvahy! :-)  Naprosto dokonale se však slyším, takže nervozita brzy odpadá, dokonce si začínám vlídnou, klidnou, vstřícnou a soustředěnou atmosféru tohoto „živáku“ náležitě užívat. Totéž pozoruji i na Ondrovi a Nele. Jediné mírně nervóznější místo je těsně před koncem, kdy odhaduji, zda se poslední z vybraných písní „Přejem vám život“ ještě vejde do vysílání. Milan ovšem zkušeně rozhodne: Vejde se jen taktak, ale vejde. Měl samozřejmě pravdu. Poslední takty dozněly několik vteřin před koncem vymezeného času, takže zprávy mohly začít přesně.

My jsme si pak v klidu sbalili všechny nástroje a muzikantské příslušenství, během deseti minut se přepravili domů k Nele a Kubovi, abychom všechno v klidu rozebrali u lahvičky výborného vína, daru od našich červnových „schodových“ hostů, skupiny Marián&Úlety z Velkých Bílovic. Rozebírali jsme asi do půlnoci a i přes vědomí několika menších chyb převládala spokojenost. Potom jsme všichni odpadli, protože nás čekal dalšího dne ještě koncert v Jablonném nad Orlicí na festivalu Jablonský medvídek.

Naši live nahrávku se pokusíme nějak publikovat, jakmile ji z Rádia Proglas obdržíme.

Repríza pořadu se bude na stejné stanici vysílat v sobotu 15. června v 15 hodin.

Rád bych také jménem kapely poděkoval lidem ve studiu za milé a vstřícné jednání a Vám za všechny názory, které jste nám k tomuto pro nás mimořádnému koncertu poslali.

Pavel


Zpět
 
Chytka.NET
Copyright (C) 2006 Jen Tak Tak
Všechna práva vyhrazena