Kontakt: Pavel Jarčevský jarcoun@centrum.cz, tel.: 604 525 878


04.12.2013
V krásném soběslavském kině - návštěva u Fingers 24.11.2013

Fingers. Obtížně zařaditelná hudební formace ze Soběslavi. Něco, co je asi postaveno na základech irské lidové muziky a postupně je to obohacováno dalšími hudebními žánry, nebo si to do nich aspoň co chvíli udělá malou odbočku. Ale ten ostrovní základ tam stále někde zůstává. Možná už proto, že vůdčím nástrojem téměř v každé skladbě je nějaká flétna či píšťala, kterou mistrovsky ovládá kapelnice Iva Hovorková. Iva je mimo jiné učitelkou hudby, její žáci se občas nějakého vystoupení Fingers zúčastní (jako právě na tomto koncertě) a nevedou si špatně. Ostatně přísná disciplina vládne i v samotné kapele. Iva si někdy umí na své muzikanty v kapele pěkně vyšlápnout. Inu není se co divit, muzice opravdu rozumí.

Naše vystoupení v soběslavském kině bylo dlouho předem plánováno, organizováno a propagováno, proto nepřekvapí, že kino bylo plné. První věc, kterou jsme nečekali. Druhým překvapením bylo málo místa na pódiu, takže pan zvukař se při „přilepování“ naší kapely k rozestavění Fingers pěkně zapotil. Ale svůj úkol zvládl v klidu a skvěle, i když jsme na začátku zvukové zkoušky měli přece jen trochu obavy, jak to dopadne. Nakonec byl zvuk aspoň z mého místa bezchybný. Další „překvápka“ jsme si pak už připravovali sami různými drobnými chybičkami nebo kolizemi na pódiu, kde opravdu tentokrát nebylo k hnutí. Přesto se mi zdálo, že jsme svoji padesátiminutovku odehráli v pohodě a za stále vzrůstajícího zájmu diváků. Ti nešetřili sympatickým potleskem (který jsme rádi oplatili přídavkem) a po skončení koncertu ani uznalými slovy na naši adresu.

Nela s Ondrou pak museli odjet za svou prací, já jsem zůstal na celý koncert našich hostitelů v druhé části večera. Rozhodně jsem se nenudil, i když se mi pokaždé irská hudba za chvíli zdá monotónní. Fingers mají totiž aranže postavené tak, že v okamžiku, kdy hrozí již zmíněná monotónnost, objeví se náhle ve skladbě nějaké osvěžení, ozvláštnění. Umožňuje to jistě i skladba nástrojů: flétny a píšťaly, kytara, mandolina, basová kytara, kytara s nylonovými strunami, bicí souprava, perkuse. A samozřejmě pěkně barvící zpěvy.

Na celém večeru bylo znát, že Fingers hrají doma pro své publikum. Já sám jsem jsem v hledišti jasně cítil, že ta tolik očekáváná jiskřička přeskočila mezi hudebníky, jejich hosty a obecenstvem téměř okamžitě, hned v prvních taktech počáteční skladby.

Z celého večera jsem cítil tu správnou hudební pospolitost, kvůli které se muzice věnuji.

Tak díky a zas to někdy spolu určitě vyzkoušíme!

Pavel


Zpět
 
Chytka.NET
Copyright (C) 2006 Jen Tak Tak
Všechna práva vyhrazena