Kontakt: Pavel Jarčevský jarcoun@centrum.cz, tel.: 604 525 878


11.02.2014
Večer s Kosmonauty

Pátek 7. února. Znovu rozjíždíme cyklus Zpívání na schodech. Je o něj mezi kapelami velký zájem, třebaže jsme schopni sotva zaplatit cestovní výdaje. Už dlouho dopředu se nám hlásil Ivo Cicvárek s Ladou Šimíčkovou. Duo, jehož popularita mezi folkaři stále roste. Bohužel Ivoš nečekaně onemocněl, a tak z toho zas tentokrát nebude nic. Jistě najdeme jiný termín. Ale náhrada se nabídla téměř okamžitě, a i když se mnohým mohlo zdát, že jsme klesli o úroveň níž, byli jsme si jisti, že jde o náhradu rovnocennou. Kapela Nevermore&Kosmonaut. Kapelník Michal Šimíček není nikdo jiný než manžel Lady Šimíčkové z momentálně handicapovaného dua.

Kluky z Nevermore lze „zaškatulkovat“ někam mezi folk, jazz a s trochou fantazie rock. To když hrají s bicími a se zvukařem. Jejich písničky jsou však opravdu odkudsi z kosmu. Poezie z jiného světa. Planeta viděná z jiné galaxie a v jiných časoprostorových dimenzích. To zcela jistě pro zdůraznění nadhledu nad naším pozemským plahočením. Zejména Michal je opravdu velký romantik. Kdo však někdy navštívil jeho kavárnu Café Práh v brněnské Vaňkovce, ten dobře ví, že i při svém romantickém cítění dokáže stát oběma nohama na zemi planety Země. Café Práh je mimo jiné i významnou brněnskou folkovou scénou, na které i my máme tu čest si občas zahrát.

Pánové přijeli asi 25 minut před začátkem koncertu (mlha) a požádali nás, zda bychom nemohli začínat. Bez okolků jsme souhlasili a zahráli obstojně zaplněnému hledišti 40 minut svého repertoáru včetně jedné tradiční nové skladby „na zkoušku“.  Trochu jsme na sobě cítili dlouhou hrací pauzu, ale vzhledem k tomu, že jsme poslední hodiny věnovali zkoušení a tradičnímu rituálu (česnečka, topinka), působilo naše vystoupení snad vcelku pohodově.

Čtveřice našich hostů, zřejmě zvyklá na práci zvukaře, měla v úvodní skladbě mírné potíže s „osaháváním akustiky“. Ale nejsou to žádní hudební elévové, takže rychle ztlumili zvuk z baskytarového komba a hudba se rázem stala srozumitelnou. Jejich akustický projev mě zaujal velmi dobrými hudebními aranžemi, uplatněnými s mimořádným citem pro prostor. Úžasné se mi zdály i hudební nápady (harmonie a rytmus). Michal Šimíček je výborný zpěvák, občas bych ale viděl zajímavější předat sólo někomu jinému. Diváci vesměs poslouchali s napětím, hudba je (a mě také) dokázala vtáhnout. Líbilo se mi i neokázalé, ale slušné, vkusné, citlivé vystupování. Kapela se nenechala zlákat ke snadným klišé, evidentně kluci nechtěli působit jako baviči. Spíš nabízeli témata k přemýšlení. To mám na písničkách osobně nejraději.

Přestože jsme mírně přetáhli dvouhodinovou délku koncertu, diváci si vytleskali přídavky. To je pro nás motivující odměnou.

První „Schody“ 2014 jsou tedy za námi. V březnu se můžeme těšit na Lakomou Barku z Českého Krumlova.

Moc děkujeme všem, kteří na Schody chodí.

Pavel


Zpět
 
Chytka.NET
Copyright (C) 2006 Jen Tak Tak
Všechna práva vyhrazena