Kontakt: Pavel Jarčevský jarcoun@centrum.cz, tel.: 604 525 878


24.06.2014
Živý Jindřichův Hradec 20. - 22.6. 2014
Během uplynulého víkendu se v Jindřichově Hradci konala zajímavá hudební akce. Její název je Živý Hradec a podle mých informací za ní stojí sdružení jindřichohradeckých občanů s názvem Civis novus za podpory Hradec žije. Možná víc k tomu by napsal Ondra Vácha, který se v organizaci tohoto třídenního multižánrového hudebního festivalu velmi výrazně angažoval. Ale Ondru necháme raději nejprve složit státnice, má jich teď jistě plnou hlavu, a budeme mu držet palce:-)

Především Ondrovou zásluhou jsme byli také zařazeni mezi účinkující festivalu. Hráli jsme na scéně v Husových sadech. Měl jsem možnost si tento prostor „osahat“ již o jeden den dříve, protože organizátorům z nějakých důvodů „vypadl“ zvukař. S naším aparátem jsem si tedy v sobotu zazvučil písničkářskou scénu a jsem rád, že nebyly žádné protesty. V neděli jsme pak měli tvořit závěr festivalu, když před námi vystoupila jakási jazzová kapela z Českých Budějovic (mimochodem výborná), dále pak jindřichohradecká country "Parta starýho Hrouze" (s Mildou Vokáčem za baskytarou) a pelhřimovské folkové „4 zdi“. Na celém odpoledni se podle (nejen) mého názoru trochu negativně podepsalo zastaralé vybavení, které měl k dispozici mistr zvuku. Ale rozhodně bych nechtěl tvrdit že tím bylo hudební odpoledne nějak zkažené. Pouze chci říci, že bych si dokázal představit mezi diváky lepší poslech.

Zahráli jsme repertoár složený z písniček, které máme na posledním cédéčku, doplněný hlavně mexickými skladbami. Nevím, jaký zvuk šel ven, prý to nebylo nic moc. Ale u mne za mikrofonem byl odposlech v rámci možností poměrně dobrý. Snad se tedy divákům podařilo se s nedostatečně kvalitním zvukem vyrovnat. Aspoň z mého pohledu jejich reakce naznačovaly, že se spolu s námi poměrně dobře baví. Nikdo neodcházel a většinou lidé naše hraní poměrně pozorně sledovali, někdy si s námi dokonce zpívali. Pod vysokými stromy se tak vytvořila velice příjemná letní pohoda, s kterou byla celá naše čtveřice (včetně kuby Šimáně – díky, Kubo) velice spokojená.

Byl to první ročník nově vznikajícího festivalu, orientujícího se napříč hudebními žánry. Mně je však záměr organizátorů velmi sympatický nejen proto, že nerozděluje hudbu do „krabiček“. Líbí se mi i snaha dostat nějakým způsobem hudbu mezi lidi, žijící běžným životem. K jednotlivým produkcím byla totiž volena poměrně frekventovaná místa (náměstí, pěší zóna, park, travnaté hřiště, restaurace…), a co je důležité, všude byl vstup zcela zdarma!!! V tomto směru tvoří výjimku pouze večerní koncert Radima Hladíka s kapelou Blue efect, jehož cena se mi zdála na Jindřichův Hradec a v kontrastu se záměrem pořadatelů příliš vysoká. O nás účinkující bylo velmi dobře postaráno, pořadatelé museli podle mého názoru vložit do akce docela dost peněz a úsilí. Organizace klapala bezchybně, drobné nedostatky opravdu nestojí ani za řeč, protože se jednalo o první pokusný ročník organizačně velmi náročné akce.

Rád bych pořadatelům blahopřál a zároveň poděkoval. Myslím, že hudební setkání s tímto zaměřením je v Jindřichově Hradci něco nového a potřebného. Je to názor nejen můj, ale i spousty lidí, s kterými jsem po celé tři dny festivalu na toto téma hovořil. Moc se těším, že se za rok sejdeme znovu, a rozhodně doporučuji nenechat si druhý ročník festivalu ujít!

Zpět
 
Chytka.NET
Copyright (C) 2006 Jen Tak Tak
Všechna práva vyhrazena