Kontakt: Pavel Jarčevský jarcoun@centrum.cz, tel.: 604 525 878


25.11.2014
Kavárna Šantán v Lišově 19.11.2014 - JTT a Rybnikáři

Po nějakých čtyřech letech jsme se vrátili zas jako hosté skupiny Rybnikáři do Lišova u Českých Budějovic. Už při domlouvání tohoto koncertu mě Jirka Krška (frontman kapely, nadšený organizátor Porty, divadelník, tramp, zkrátka renezanční člověk) upozornil, že hrát se tentokrát nebude v sále kulturního domu, ale ve vinárně Šantán, kde teď folkové koncerty našly svoji domovskou scénu.

Po krátkém zaváhání v dohledávce jsme se konečně všichni sešli, abychom si v příjemném zákoutí, které nám pořadatelé nabídli, mohli vyzkoušet zejména skladbu Mozaika pocitů, jejíž premiérou jsme chtěli poctít jindřichohradecké obecenstvo na pátečním Zpívání na schodech.

V rychlosti jsme tedy pozkoušeli, hodili do sebe něco rychlého k večeři a utíkali poslouchat koncert našich hostitelů.

Při jeho poslechu mi trochu zatrnulo, protože jsem zjistil, že rybnikářský blok je vlastně věnován písničkám Jiřího Suchého, což by jakémukoliv tělesu u nás na Schodech asi neprošlo. Brzy jsem si ale uvědomil, že Rybníkáři, skupina s bohatou tradicí a invencí, rozhodně mají vlastních skladeb dostatek, takže je někdy na podzim 2015 můžeme směle přivítat u nás v budově jindřichohradeckého gymnázia. Tady v Šantánu zatím plynula zábava velice poklidně, srdečně, s vtipem a úžasným kontaktem mezi kapelou a diváky. Vítanou změnou pro mne bylo představení banja v rukou Jirky Kršky. Bavil jsem se skvěle, ani jsem nepozoroval, že čas se pomalu posunul k začátku našeho koncertu.

V porovnání s minulými zážitky z Lišova se mi zdálo, že obecenstvo je poněkud staršího (tedy mého :-) ) věku, což mě ale potěšilo, protože se mi lidé zdáli vnímavější. Kontakt s nimi byl bezprostřednější, i když se tato přízeň neprojevila hned v prvních taktech naší úvodní skladby. Koncert tak skvěle gradoval a byl korunován několika přídavky, takže jsme si nakonec celý večer krásně užívali.

Krásné hudební a lidské chvíle byly však pro Ondru a Nelu vyváženy nutností cestovat zpět  do Brna, respektive do Hradce Králové. V noční podzimní mlze to jistě nebyl žádný med. Zvláště při představě, že v pozítří večer máme koncert v Jindřichově Hradci. To nám také zabránilo zdržet se déle na tradiční společné zpívání.

Jirkovi, Rybnikářům a obsluze Šantánu bych chtěl poděkovat především za to, že „folk žije“, za pěknou muziku, za přípravu krásného místa a zajištění bezchybné organizace. Výborným divákům pak za to, že sem našli cestu a byli aktivní. Bez nich by totiž folk umřel.

Pavel


Zpět
 
Chytka.NET
Copyright (C) 2006 Jen Tak Tak
Všechna práva vyhrazena