Kontakt: Pavel Jarčevský jarcoun@centrum.cz, tel.: 604 525 878


23.03.2015
Zpívání na schodech 13. března 2015 - Honza Brož

Pátek třináctého března. Zpívání na schodech s hostem, který je mi svým pojetím folku mimořádně blízký. Honza Brož, frontman kapely Devítka, se rozhodl atakovat dráhu písničkáře. Honzu jsem poprvé zaregistroval asi před 23 lety, na festivalu Ražický pražec. To už měl za sebou několikaletou zkušenost s kapelou, působící v Litvínově. Záhy na to vyhrála Devítka prestižní soutěž o Krtečka na Festivalu Zahrada. To bylo ještě ve Strážnici.

Ať je to jak chce, Honza je duše romantická. Může to zastírat cynickými poznámkami, ale pozná se to na něm na dálku. Mám pocit, že mimo jiné právě tímto imponuje své manželce Jindřišce. Speciálně na romantika Honzu Brože jsem byl zvědavý nejen na jeho novém sólovém cédéčku, které se u nás rozhodl pokřtít, ale i při živém sólovém písničkářském koncertě. Vím totiž, že Honza, když se „rozjede“, je k nezastavení. A vždycky je co poslouchat!!!

Ondra Vácha měl toho třináctého nějaké pracovní povinnosti, takže jsme na koncert Jentaktaku zbyli s Nelou sami. Byli jsme nervózní, i když nevíme, z čeho vlastně. Snad z toho, že ty naše písničky zněly jinak, než jak jsme byli v poslední době zvyklí. Dokonce jsme museli dvakrát přerušit hraní, když jsme si nemohli vzpomenout na text.

A tak jsme docela rádi předali žezlo Honzovi, kterého ve druhé části jeho víc než hodinového vystoupení podpořila Jindřiška. Musím přiznat, že jsem byl hodně zvědavý, jak se Honza svého písničkářského postu ujme. Čekal jsem netradiční přístup a nemýlil jsem se. V jeho koncertě jsem našel něco žalmanovského, něco z Devítky, bratří Ryvolů, dokonce i pár Krylových písniček. Pro hradecké publikum konečně samostatně zahrál ten „bezvadnej kluk“, kterého znám z prozpívaných nocí u ohňů, v hospodách, na opuštěných pódiích, zkrátka všude, kde se zpívat dá. Přehrál nám spoustu písniček, které občas vtipně doplňoval příběhy ze svého života, a ty písničky pojal jako ilustrace. Kytarou i hlasem bezvadně zvládl neozvučený prostor chodby s padesátkou diváků (můj odhad). A já jsem hrozně rád, že jsme mohli hradeckému publiku Honzu právě v tomto světle představit. Jeho nové sólové CD nese výstižný název: „Na mou duši“. Vřele doporučuji si tuhle placičku zakoupit a poslechnout.

Sluší se ještě s poděkováním dodat, že pořadatelské role se tentokrát ujalo samo Město Jindřichův Hradec, které nám s pořádáním Schodů vždy nejméně jednou ročně vypomůže.

Pavel


Zpět
 
Chytka.NET
Copyright (C) 2006 Jen Tak Tak
Všechna práva vyhrazena