Kontakt: Pavel Jarčevský jarcoun@centrum.cz, tel.: 604 525 878


03.08.2015
Z Landštejna na Zvůli 26.července 2015

Včerejším prudkým poklesem teplot snad pominuly tropy, předpověď počasí zní poměrně příznivě. Čeká nás další „dvoják“ v podobě koncertu na Landštejně a na Zvůli. Na obou místech hrajeme rádi.

Na Landštejn přijíždím Felicií, protože se bojím, že se mi fiat Doblo nevejde do hradní brány. On by se asi vešel, ale já to nechci riskovat, protože tuhle velkou dodávku ještě tzv. nemám v ruce. Felda to už má za ta léta „zmáknuté“, a tak se vyškrabu nahoru bez problémů. Tedy s problémy jiného druhu. Na nádvoří se koná představení taneční skupiny. Snažím se nepřekážet, uklidit auto do rohu a pomalu připravovat aparaturu. Sluníčko už se zas opírá plnou silou. Výborně povedlo se, chvíli počkám, než se dotančí, mezitím přijedou Nela s Ondrou z Jindřichova Hradce a náš host Laďa Langer ze Znojma. Obrátíme lavičky čelem k nám, zkouším zvuk a stále nemůžu aktivovat jednu reprobednu. Za pět minut máme začít hrát, ale elektroničtí mravenci si stále chodí jinudy, než chci já. Nakonec ani nevím, jak se mi na poslední chvíli podařilo je přemluvit. Teď zas začalo stávkovat Laďovo kombo. A zas se na otočení nějakým knoflíkem umoudřilo a Laďa mohl začít.

Byl jsem překvapený nejen zvukem, ale hlavně Laďovým přednesem, novými skladbami a reakcí publika. Laďa se za poslední rok nějak ukáznil, nasměroval, zbavil se tendencí k hudebnímu exhibicionismu a všechno své technické umění přísně podřídil účelu skladby. Najednou mu z toho všeho vyrostla opravdová písnička. Vysoce sdělná, často alarmující, zřetelně přednesená a dobarvená krásným zvukem nástrojů a zejména hlasu. Lidé, kteří přišli jen tak na prohlídku hradu, se zastavovali a po chvíli usedali na lavičky. I přes letní vedro bylo nádvoří brzy zaplněné.

Přišla naše chvíle. Vždycky se těžko hodnotí, jak jsme hráli. To musím ponechat těm na druhé straně reprobeden. Podle reakcí lidí se ale domnívám, že se naše vystoupení líbilo. Slunce se už mezitím schovalo za hradby Landštejna, lidé se osmělili vyjít doprostřed nádvoří a nám kontakt s nimi dělal moc dobře. Končili jsme neradi, protože zájem lidí byl veliký. Svědčí o tom silný úbytek cédéček "Přejem vám život" z naší krabice. Zásoby se opravdu tenčí. Čekal nás ale ještě přejezd do kempu na Zvůli. Sbalili jsme v rekordním čase a stihli ještě večeři v kempu u rybníka Komorník. Borůvkové knedlíky, které mi přinesla krásná Ondrova přítelkyně Zuzka, mě příjemně inspirovaly pro další „umění“ :-)

Ale povinnosti volají: Telefon ze Zvůle hlásí, že nepřijede kapela před námi, a tak si máme přichvátnout a připravit si delší program. Obojí plníme se vzornou přizpůsobivostí. Za pár minut už jsme připraveni. Zatím na výborně připraveném pódiu září Vítek Zeman. Myslím, že o něm ještě uslyšíme. Je mu dvacet let a já jsem zvědav, jako uměleckou i životní cestou se dál vydá.

Nastupujeme, zvučíme, začínáme. No je to síla!!! Přímo před námi u stolu sedí velmi hlučná společnost, která, posilněna alkoholem vydatně konkuruje aparatuře pana zvukaře. Po chvíli se její konverzace mění v řev, do něhož je velmi obtížné zpívat. Vypouštíme tedy z programu tiché písničky a nabízíme početné poslouchající části publika chytlavé rytmy. Zvukaři (výborní) mají do dělat, aby to všechno zpracovali, protože kolem nich vřískají pobíhající děti. To je všechno bohužel nevýhoda koncertů, při nichž se konzumuje alkohol. Ale naštěstí nás tyto situace už nedokážou rozhodit, a tak koncert v klidu dohrajeme, dokonce si řadu jeho momentů dokážeme užívat.

A něco pro zábavu? Když jsme skončili, přišla za mnou trojice asi dvacetiletých lidí: „Dobrý den, my tady máme maturitní sraz naší třídy po roce. Vy jste nám dělal loni předsedu maturitní komise a hodně jste nám pomáhal. To jsme nevěděli, že hrajete v kapele. Moc rádi jsme si vás poslechli. Mějte se hezky a moc vám děkujeme.“

Omluvil jsem se mládeži, že tentokrát nemám sako a kravatu, rozloučil se s Nelou a Ondrou, objednal si u své bývalé studentky Míši horkou čokoládu a vydal se k domovu poskládat aparaturu i dojmy. Oba koncerty byly moc príma!

Pavel


Zpět
 
Chytka.NET
Copyright (C) 2006 Jen Tak Tak
Všechna práva vyhrazena