Kontakt: Pavel Jarčevský jarcoun@centrum.cz, tel.: 604 525 878


01.04.2009
Gymplácké manévry

Na středu 25. dubna naplánoval pan Mgr. Petr Kovač, ředitel brněnského Gymnázia Matyáše Lercha, hudební oslavy desetiletého trvání tamního pěveckého sboru. Jeho název je Labutí píseň. Sbormistr a zároveň vyučující hudební výchovy Mgr. Pavel Žemla se nadšeně chopil dramaturgického naplnění a technické realizace vzpomínkového večera. Pozvánku k vystoupení dostal i náš gymnazijní pěvecký soubor, jehož uměleckou i lidskou duší je Květa Pilná, a také naše jentaktačí kapelka.

Cestu jsme spojili s prezentací mexického putování přímo v aule gymnázia Matyáše Lercha, večerní „galakoncert“ se pak odehrával v klubu Leitnerka, což je vlastně „domácí hřiště“ brněnské Ozvěny.

Vyjížděli jsme asi kolem sedmé hodiny ranní. Do Brna jsme dorazili v pohodě a rovněž v klidu jsme si připravili věci na "Mexiko, země slunce a muziky". Hráli, zpívali a vyprávěli jsme v zaplněné aule bez mikrofonů více než hodinu. Bylo to mimořádně hlasově náročné vystoupení.

Po dobrém obědě jsme se přesunuli do Kubova bytu, kde nebylo možné odmítnout senzační zákusky z blízké cukrárny. Ani se nám potom moc nechtělo zkoušet, jak jsme se přejedli,  ale nakonec jsme se na krátkou zkoušku přece jen vzpamatovali. Už se však blížil večer, a tak jsme naskákali do aut a přesunuli se do výše zmíněného klubu Leitnerka.

Tam už vládl předpremiérový zmatek a nervozita. Rozestavěli jsme se na pódiu, nazvučili sebe i nástroje, uvolnili místo našemu sboru, Labutí písni a Onomu světu, což je čtyřčlenná jazzová skupina Pavla Žemly.

Náš sbor jako první představuje nově nacvičené skladby  a také svůj zbrusu nový název: Za noty. Dívky i kluci jsou ve své kůži i v dobré náladě, za jejich projevem je vidět obrovský kus práce, který stihli za vedení Květy Pilné zvládnout. Aplaus obecenstva je téměř frenetický a členové sboru neskrývají radost, někteří i dojetí.

Následuje krátká přestávka na opětné nazvučení a příštích 40 minut patří nám. Myslím, že jsme "reprezentovali" poměrně slušně, alespoň reakce obecenstva tomu nasvědčují. Poděkování patří jistě i výbornému zvukaři, panu Lukáši Hvězdovi.

Onen svět nejsou žádní začátečníci. Osobně mohu podotknout, že, jestliže mě „Za noty“ velice příjemně překvapili, pak „Onen svět“ mě přímo šokoval dokonalostí a obtížností své muziky. Na projevu této (asi jazzové) hudební skupiny bylo vidět i slyšet, že každý takt je dokonale promyšlený, secvičený, zaranžovaný. Že každý má ve skupině své přesně určené místo a pevně dané hranice, že všichni hudebníci dokonale ovládají svůj nástroj a dovedou jeho zvuku vtisknout potřebný charakter. Skladbičky Onoho světa působí velice lehce, dalo by se říci poeticko-surrealisticky, ale za domělou nevázaností se skrývají přísné regule a dokonalá znalost hudebních zákonitostí. Ty pak jsou často záměrně porušovány. Moc doporučuji vystoupení této sympatické čtveřice někde vyhledat.

Sbor Labutí píseň byl poněkud oslabený, protože řada jeho členů nebyla pro tento večer k dispozici. Ale ti, kteří zůstali, měli co nabídnout. Skladby měly, jak už to asi v podání Pavla Žemly bude tradicí, mimořádně obtížné aranže. Kdybych byl členem takového sboru, potom bych s tím, co umím, musel na sobě asi dost tvrdě pracovat, musel bych se každou pasáž pěkně dlouho učit, abych byl schopen zazpívat některé party alespoň trochu čistě. Asi bych se i jako řadový člen musel souboru věnovat „naplno“.

Celý brněnský blok uváděl právě jeho protagonista velmi úsporným a vtipným slovem, o němž člověk od počátku nevěděl s jistotou, co je míněno vážně a co je vtipem.

Myslím, že celý večer se velice povedl. Já sám jsem se na tomto setkání opravdu skvěle bavil. A to ani zdaleka netuším, jak potom úspěšný začátek dotáhli do konce členové sboru Za noty, kteří na brněnském gymnáziu přespávali.

:-)

Pavel


Zpět
 
Chytka.NET
Copyright (C) 2006 Jen Tak Tak
Všechna práva vyhrazena