Kontakt: Pavel Jarčevský jarcoun@centrum.cz, tel.: 604 525 878


23.04.2012
Nenechte si ujít Martina Rouse!

Když jsem někdy kolem vánoc zval Martina Rouse k nám na schody, skoro jsem ani nevěřil, že k tomu koncertu někdy dojde. Také úvodní korespondence s jeho manažerem nevypadala nijak slibně. Ale o jeho vystoupení v Hradci stojím opravdu hodně, takže jsem rád, že se mé přání splnilo a Martin 25. května opravdu přijede.

Nanečisto jsme si společný koncert vyzkoušeli na malé scéně pražského divadla Gong 19. dubna. Tentokrát nás s Nelou nic nezdržovalo, sraz v Humpolci navzdory komplikované dopravní situaci klapl, takže jsme do zmíněného stánku Thálie dorazili skoro s dvouhodinovým předstihem. A jak jinak, začali jsme zkoušet. Nelin opravený saxofon tentokrát poslouchal téměř bez chyby, bude nutné opravit ještě jednu až dvě klapky, ale světýlko na konci tunelu svítí už docela jasně. Méně jasně svítí světýlko nad mým novým nástrojem zvaným ukulele:-) Tady se mi prstíky ještě úplně nemůžou vtěsnat do uzoučkých políček hmatníku. Ale přáním Esserových bylo, abych zahrál, byl jsem tedy nucen své neumění vystavit kritice diváků i samotného Martina Rouse, učitele hudební školy. Byla to pro mne nepříjemná situace, vždycky se totiž se svojí „trampskou technikou hry na kytaru“ cítím před profesionály jako králíček před krajtou:-) A teď ještě k tomu ukulele, které mám dva týdny a teprve na něm objevuji akordy. Zkrátka, ačkoliv se sebezapřením, zkusil jsem zahrát jednu skladbu a mám pocit, že úplná ostuda to nebyla. Snad hlavně díky pochopení a toleranci publika i pana učitele.

Na Martinovo přání jsme všichni tentokrát nehráli z pódia, ale přímo z hlediště. Na našem vystoupení bylo znát, že nás publikum postupně objevuje. Po každé písni byl potlesk stále srdečnější, takže brzy nastala situace, která nás na koncertech baví a těší. Neformální souznění. Snažili jsme se však zbytečně nenatahovat čas, aby ho zbylo dostatek i na Martinovu část.

 

Na ni jsem se osobně těšil s opravdu mimořádným zájmem. Poslechnete-li si totiž Martinovy nahrávky, zjistíte, že se jedná o člověka s virtuózní hráčskou vybaveností a mimořádnou uměleckou invencí. Při poslouchání jeho MP3 nahrávek jsem si kolikrát říkal „tohle nemůže přece na koncertě zahrát naživo“. Může. A v klidu, s úsměvem a bez zrakové kontroly, kterou má omezenou. A tak po vyslechnutí jeho skladeb se vším důrazem a odpovědně říkám, že na českých folkových pódiích vystupuje dosud plně nedoceněná folková hvězda. Skvělé aktuální texty, nápadité melodie i aranže, strhující kytarová technika a nesmírně upřímný, přirozený projev.

 

Celý večer od přijetí personálem divadla až po závěrečný pozdrav měl úžasně příjemnou atmosféru. Ta je také patrná z fotografií Jirky Esera. Na facebook jsem druhý den ještě plný dojmů napsal „Takhle si představuju folk“. A Vám, kteří jste zavítali na naše stránky, můžu rozhodně a zodpovědně doporučit: Nenechte si ujít Martinovo vystoupení u nás na schodech 25. května 2012.

Pavel


Zpět
 
Chytka.NET
Copyright (C) 2006 Jen Tak Tak
Všechna práva vyhrazena