Kontakt: Pavel Jarčevský jarcoun@centrum.cz, tel.: 604 525 878


10.06.2012
FolKaliště 2012. Připraveno s láskou.

Zas jeden večer ve smyslu carpe diem blízko chaty Na Bělici blízko Kaliště blízko města Humpolce :-).

Festival uprostřed hlubokých lesů na Českomoravské vrchovině. Romantické přírodní zákoutí, které kdysi objevili lidé blízcí Žalmanovi. Jeden z nich, Pavel Novák, se za pomoci svých aktivních přátel pokusil přeměnit místo tradičních setkání Žalmanova fanklubu ve festivalový areál. Podle mého názoru velmi úspěšně. Podařilo se mu dokonale využít nabízeného „génia loci“, jak se výstižně vyjádřila Jindřiška Brožová. Ta se tentokrát spolu se svým manželem Honzou ujala role moderátora. I toto byla podle mého názoru Pavlova šťastná dramaturgická volba. Nejen proto, že Honza s Jindřiškou patří už dlouhá léta  k „inventáři“ údolí Bělice.

A pokud jsme u dramaturgie, tento ročník festivalu FolKaliště nabízel docela široký a pestrý přehled interpretů folku a příbuzných žánrů. Jsme s Nelou opravdu moc rádi, že jsme se mohli tentokrát stát součástí tak lukrativní programové nabídky.

Naše čtyřicetiminutové vystoupení zahajovalo druhý festivalový den. Měli jsme tedy možnost se v klidu nazvučit, což bylo ještě podtrženo skutečností, že zvuk obstarával Mirek Hron. Po krátkém úvodu jsme začali mexickou písničkou Cumbanchero, při které se vyladily drobné zvukové detaily, a potom už jsme se mohli soustředit na vlastní vystoupení. Hrálo se nám opravdu nádherně. Z výrazu diváků, ze vstřícného potlesku a soustředění v zaplňujícím se hledišti jsem jasně poznal, že jsme „mezi svými“.  Tito lidé okamžitě přečetli význam našich textů a ocenili jejich umocnění Mildovými i našimi melodiemi.

Vyhrazených čtyřicet minut (včetně přídavku) uteklo závratně rychle a mě mrzí jedině zkažený začátek písničky „Z nadhledu“. Kytaristé a hudebníci obecně to znají. Nějaký výpadek nervového automatismu, který člověku rozhodí tisíckrát bezmyšlenkovitě zahraný sled kytarových hmatů. Ten začátek jsem ani napotřetí nezahrál dobře :-).  Až po koncertě za scénou :-). Ale, myslím, že to až tolik nevadilo, protože jsem měl během odpoledne a večera možnost zaslechnout na naše vystoupení opravdu hodně nevyžádané, spontánní chvály. Největší cena je totiž asi v písničkách samotných a zřejmě i v naší chuti hrát.

Večer plynule, bezchybně a úspěšně pokračoval. Mě pak ze všech interpretů nejvíce zaujal (kromě Devítky) ještě Žalman se svým novým Spolem, ačkoliv i on musel začátek jedné písně stopnout a zkusit znovu. Míša Málková (Krmíčková), Pavel Malina a Petr Novotný předvedli spolu s Pavlem Lohonkou velice kvalitní, energií nabitou muziku. Moc jim to dohromady sluší a je obdivuhodné, kolik práce od odchodu Honzy s Jindřiškou na sobě museli podstoupit, aby se dostali na tak vysokou úroveň. Jsem si stoprocentně jistý, že Žalman se i tentokrát dokáže po rozchodu kapely zvednout a vyhoupnout se hodně, hodně vysoko. Staví na svých starších písních (však má také na výběr stovky skladeb), ale doplňuje je novými, z kterých se určitě brzy stanou folkové hity. Trochu mě vadila pouze nevyrovnanost zvuku. Pavel Malina je jistě fenomenální kytarista, v této sestavě by však podle mého názoru měl ještě o trochu více sloužit písni.

Jsem rád, že sem našel cestu i Jirka Esser, jehož fotografie budeme mít jistě brzy možnost obdivovat. Těším se na ně. A všem přátelům i neznámým lidem, s kterými jsem se ten večer mohl setkat, hrozně moc děkuji. Za co, to je snad jasné.

Pavel


Zpět
 
Chytka.NET
Copyright (C) 2006 Jen Tak Tak
Všechna práva vyhrazena