Kontakt: Pavel Jarčevský jarcoun@centrum.cz, tel.: 604 525 878


25.07.2011
Folková růže 2011 - třetí den

Červencové ráno se tváří velice slibně, jako by chtělo ujistit, že déšť dnes opravdu nepřijde. Tak hurá za muzikou, ať si poslední den opravdu užijeme! Ráno jsem se stejně jako včera zastavil na gymnáziu, abych se pokochal prázdninovou atmosférou, která tady panuje mezi probouzejícími se diváky a hudebníky. Také „moji“ pořadatelé už jsou na nohou, což je s podivem, když si uvědomím, jak se včera kolem půlnoci odvázali. Zřejmě jenom smysl pro povinnost je vytáhl ze spacáků.

Rychle tedy proberu s Tomášem Fedrou, co se dělo večer a přes noc, a dovídám se, že na tábořišti panuje klid a ohleduplnost. Dám si tedy na probuzení jednu kávu, kterou si může každý uvařit na recepci, a předám Aničce Měkutové klíče od domečku na druhém nádvoří. Až tam přijdu, bude už pódium připravené na nazvučení první kapely. Mám tedy dost času, abych aktualizoval a rozmnožil dnešní program malé scény. Některé výtisky nechám na tábořišti, jiné na zámku.

Na malou scénu Folkové růže přicházím, jak velí povinnost, hodinu před začátkem prvního koncertu. Pódium už je zatížené ozvučovací technikou, první kapela už zkouší, další přijíždějí. Konečně mám ten krásný pocit, že jsem tady zbytečný. Celý program v pohodě běží, o vzrušení se postará pouze jeden ze sólistů, který ve čtyři hodiny odpoledne zaspal své představení. Ještě že se ho kolegům podařilo vzbudit, takže se na pódium dostavil přesně ve vteřině, kdy měl jeho blok začínat.

A zase diváci!! To se mi na Folkové růži už léta opravdu líbí. Po celou dobu jsem pozoroval, že pro muzikanty je přímo radost pro takové publikum hrát. Ale závěr celého dne mě opravdu „dostal“. To tehdy, když se Žamboši rozhodli že budou hrát pouze písničky se závažnými a přemýšlivými texty. Sám mám takové písně moc rád, ale vím, že se na festivalech většinou nehrají, protože diváci unavení hudebním maratónem je zkrátka nepřijmou. Opak byl ovšem toho dne na Folkové růži pravdou. Lidé pozorně poslouchali, a dokonce si vynutili přídavky. I já sám jsem velice litoval, že Žamboši museli rychle skončit, aby se stihli nazvučit na hlavní scéně.

Naším úkolem pak bylo sbalit všechny věci, uklidit drobný nepořádek, odnést všechno na hlavní štáb festivalu, vrátit klíče od Domečku a v pondělí ještě rozebrat, odvézt a uklidit dřevěné pódium. Práce na malé scéně končí a mně je to trochu líto. Tenhle kousek zámku má něco do sebe a hudba do něj přesně zapadá. Tak snad příští rok, když všechno dobře půjde.

 

Znovu bych chtěl poděkovat partě mých spolupracovníků, o nichž jsem mluvil kdesi v úvodu tohoto třídílného povídání. A také klukům z tábořiště. Jsou to všechno lidé, kteří nejsou vidět, nikdo se o ně moc nezajímá, ale oni pracují opravdu skvěle. Žádná práce jim není nepříjemná. Bez nich by určitě festival neměl tak dobré jméno. Jejich jedinou odměnou je, že můžou zadarmo sledovat všechny koncerty. Vlastně téměř všechny, protože občas mají úkol být někde jinde, než se právě hraje. Vždyť například tábořiště na gymnáziu musí být nejvíce hlídané pravě v době koncertů.

 

Jakmile jsem se trochu najedl a dal se do pořádku, mohl jsem už v klidu sledovat večerní koncert na hlavní scéně. Stejně mi ale hodně muziky „uteklo“. Naplno jsem si vychutnal hlavně závěrečný koncert Hop tropu. I když se nám kluci trochu zakulatili a malinko nahrbili, hrálo jim to jako kdysi, když jsem za nimi jezdil třeba do Svojšic na Letorost. Ale to už je dávno. Dnes je tu místo Svojšického letorostu Folková růže.

 

Její osmnáctý ročník je tedy minulostí. Podle mne patřil k nejpovedenějším, a máme tedy právo těšit se na ten devatenáctý. To už bude Michal Jupp Konečný zas běhat jako srnec a firma Folk produktion bude „ve vatě“. Hodně bych si to přál nejen kvůli Folkové růži, ale i z jakési úcty k tomu, co všechno manželé Michal a Hanka Konečných dosud pro folkovou muziku udělali.

Pavel


Zpět
 
Chytka.NET
Copyright (C) 2006 Jen Tak Tak
Všechna práva vyhrazena